×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۲۳ آبان - ۱۳۹۸  
true
false

به گزارش ایرنا، نویسنده این کتاب یکشنبه در خصوص ضرورت نگارش این اثر به ایرنا گفت: در دین، تنها واجبی که استثنا ندارد، نماز است. خواندن نماز در هر شرایط، حتی در زمان بیماری از عهده فرد ساقط نمی‌شود، اگر کسی نتواند بایستد باید بنشیند و نماز بخواند، اگر نمی‌تواند بنشیند باید بخوابد و اگر نمی‌تواند بخوابد باید با حرکات چشم نماز را ادا کند. 
قائم مقام ستاد اقامه نماز در استان فارس با بیان اینکه بسیاری از افراد به دلیل وضعیت خاص در بیمارستان، ازجمله آلوده و ناپاک بودن محیط یا بدنشان، از انجام این تکلیف باز می‌مانند، گفت: این در حالی است که نماز در همه وضعیت‌ها حکمی دارد که بر انجام این واجب دینی تاکید می‌کند. 
وی افزود: در سال ۱۳۹۰ یک دوره کلاس‌های آموزش احکام پزشکی برای پزشکان و پرستاران تامین اجتماعی برگزار کردیم و در آن کلاس‌ها دریافتیم برخی پزشکان حتی از احکام پیش پا افتاده نیز مطلع نبودند. 
سقاچی بیان کرد: برخی پزشکان نمی‌دانند اگر ضرری به بدن بیمار برسانند در قبال او مدیون هستند، حتی اگر این آسیب در حد کبودی باشد و این پزشک باید خسارت دهد و پرداخت دین و دیه متوجه وی است. 
این خطیب دینی با اشاره به اینکه پزشک باید پیش از انجام هر عملی که موجب آسیب به بیمار شود، از او برائت جوید، خاطرنشان کرد: درصورتی که بیمار به هوش نباشد پزشک باید از اختیاردار بیمار بابت انجام اعمال پزشکی برائت جوید، به ویژه اگر بیم مرگ یا آسیب در آن باشد؛ اما متاسفانه این مهم کمتر رعایت می‌شود. 
قائم مقام ستاد اقامه نماز در استان فارس گفت: از همین رو، این کتاب که حاصل دو سال پژوهش در استفتائات مراجع مختلف است برای جامعه پزشکی تدوین شد. 
سقاچی درخصوص نحوه جمع‌آوری مطالب بیان کرد: با بررسی احکام و کنار گذاشتن موارد اختلافی در میان مراجع مختلف، این مجموعه با نظر ۱۰ مرجع تقلید به چاپ رسید؛ البته احکام پزشکی از آن دست احکامی است که همگان در آن متفق‌القول هستند اما در برخی مسائل که اختلاف نظری نیز وجود داشته، در این کتاب مطرح شده است. 
وی با اشاره به اینکه برخی احکام مانند مرگ ترحمی، تشریح جسد و کالبدشکافی مربوط به دوران جدید است، عنوان کرد: در این کتاب به مسائلی اشاره شده است که در هیچ رساله عملی وجود ندارد و از این رو برای بیمارن، پزشکان و پرستاران حائز اهمیت است. 
کتاب احکام نماز ویژه بیماران، پزشکان و پرستاران در هشت بخش مشتمل بر مقدمه، احکام وضو، وضوی جبیره، احکام تیمم، وضو، غسل و تیمم به کمک نایب، مقدمات نماز، نماز نشسته و خوابیده و احکام پزشکان و پرستاران، در ۱۳۵ صفحه توسط موسسه فرهنگی انتشاراتی ستاد اقامه نماز به چاپ رسیده است. 

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

*


true