×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۲۲ آذر - ۱۳۹۸  
true

شهرستان مرودشت یکی از شهرستانهای استان فارس ایران است. مرکز این شهرستان، شهر مرودشت است. جمعیت این شهرستان بر طبق سرشماری سال ۱۳۹۵، برابر با ۳۲۳٬۴۳۴ تن بوده‌است.

شهرستان مرودشت در شمال شیراز واقع شده و آب و هوای آن در نواحی کوهستانی سردسیر و در سایرنواحی معتدل است. کاوش‌های علمی تاریخی نشانگر آن است که هزاران سال پیش از آنکه داریوش تپه سنگی را بر دامان کوه رحمت برای احداث کاخ‌های خود انتخاب کند، اقوام متمدن در دشت وسیع مرودشت می‌زیسته‌اند. ویرانه‌های شهر باستانی استخر و تخت جمشید بخشی از تاریخ این شهر را به نمایش می‌گذارند. روستای چمنی رامجرد نیز یکی از نزدیکترین روستاها به این شهرستان است که از نظر پذیرش توریست بصورت شناور (گذرا) و دائمی آمار جالب توجهی را در بین مناطق به خود اختصاص داده‌است. پتروشیمی شیراز یکی از نزدیکترین و بزرگترین بخش‌های صنعتی اقتصادی است که در ۴ کیلومتری این شهرستان قرارگرفته که علیرغم رونق اقتصادی خوب از نظر تولید آلودگی زیست‌محیطی زیان زیادی را به شهروندان این منطقه وارد نموده‌است.

رودخانه کر که از کوه‌های اقلید سرچشمه می‌گیرد از ورودی این شهر عبور می‌کند که البته پتروشیمی آب آن را تا حد زیادی آلوده نموده که نتایج آلودگی کاملاً مشهود می‌باشد. یکی از مناطق مهم کشاورزی کشور بخش رامجرد می‌باشد که بیشترین تولیدکننده گندم در استان فارس مربوط به این قسمت می‌باشد. تخت جمشید نیز که یی از مهمترین مناطق گردشگری باستانی دنیا می‌باشد در ۵ کیلومتری شرق این شهرستان واقع شده‌است. شهرهایفاروق و سیدان نیز از جمله مناطق سرسبز و دیدنی و همچنین قطب‌های مهم اقتصادی به دلیل وجود باغهای انار و میوه و همچنین محصولات مرغوب کشاورزی است.

تقسیمات کشوری
شهرستان مرودشت دارای پنج بخش به نام های زیر است:

بخش مرکزی دهستان رامجرد یک
دهستان رودبال
دهستان کناره
دهستان مجدآباد
دهستان محمدآباد
دهستان نقش رستم
شهرها: مرودشت

بخش کامفیروز  دهستان خرم مکان
دهستان کامفیروز جنوبی
شهرها: کامفیروز

بخش درودزن دهستان ابرج
دهستان درودزن
دهستان رامجرد دو
شهرها: رامجرد

بخش سیدان دهستان خفرک علیا
دهستان رحمت
شهرها: سیدان

بخش کر    دهستان کامفیروز شمالی
دهستان گرمه
شهرها: خانمین

منابع 
پرش به بالا↑ «نتایج سرشماری سال ۱۳۹۵». مرکز آمار ایران، ۲۳ اسفند ۱۳۹۵.
پرش به بالا↑ «جغرافیای سیاسی شهرستان مرودشت». فرمانداری مرودشت.

 

جناب آقای رنجبر دبیرستاداقامه نماز   

شماره تلفن همراه : ۰۹۱۷۱۲۶۲۴۳۸

true

true