×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۳ مرداد - ۱۳۹۸  
true

شهرستان لامِرد یکی از شهرستانهای استان فارس ایران است. مرکز این شهرستان، شهر لامرد است. جمعیت این شهرستان بر طبق سرشماری سال ۱۳۹۵، برابر با ۹۱٬۷۸۲ تن بوده‌است.[۱].

اطلاعات کلی شهرستان لامرد

مردم

جمعیت
۹۱٬۷۸۲ تن

مذهب
اسلام (شیعه و سنی)

جغرافیای طبیعی

ارتفاع از سطح دریا
۵۰۰ متر

داده‌های دیگر

پیش‌شماره تلفنی
۰۷۱

شهرها
لامرد، علامرودشت، اشکنان، اهل

تعداد بخش‌ها
مرکزی، اشکنان، چاه ورز، علامرودشت
مختصات:  ۴۳.۲۷°شمالی ۲۴.۵۴°شرقی

جغرافیا 
شهرستان لامرد با ۵۶۸۳/۴ کیلومتر مربع مساحت در طول جغرافیایی ۵۲ ۵۴ و عرض جغرافیایی ۲۷ ۲۸ در جنوبی‌ترین نقطه استان فارس واقع شده‌است به طور دقیق در ۴۰۵کیلومتری شیراز و ۱۴۰ کیلومتری خنج قرار دارد و ۴٫۶٪ از مساحت کل استان را به خود اختصاص داده‌است. با اختلاف ارتفاع ۴۵۰ تا۵۰۰ متر از سطح دریا و متوسط بارندگی سالیانه حدود ۲۵۰ میلی‌متر با ویژگی سیل آسا در مدت کوتاهی از سال (سه ماه سال) و تبخیر سالیانه ۴۰۰۰ میلی‌متر دارای آب و هوای گرم و خشک می‌باشد، حداکثر گرما در فصل تابستان ۵۰درجه سانتیگراد بالای صفر و سردترین زمان آن صفر درجه سانتیگراد می‌باشد.

پیشینهٔ تاریخی شهرستان لامرد در لغت نامه دهخدا[۲]

لامرد. [ م َ ] (اِخ) دیهی به فارس دوازده فرسنگ میانهٔ جنوب و مشرق گله دار. (فارسنامهٔ ناصری). دهی مرکز دهستان تراکمهٔ بخش کنگان شهرستان بوشهر واقع در ۱۲ هزارگزی جنوب خاوری کنگان کنارراه فرعی لار به گله دار. جلگه، گرمسیر، مالاریائی. دارای ۵۱۰ تن سکنه. شیعه. فارسی زبان. آب آن از قنات وچشمه. محصول آنجا غلات و حبوبات و پیاز و انار و شغل اهالی آن زراعت است. (فرهنگ جغرافیائی ایران ج ۷).

محدوده شهرستان لامرد 
شهرستان لامرد از شمال و شمال شرقی به خنج و لار (شهرستان لارستان) و از جنوب به خلیج فارس و از جنوب شرقی شهرستان پارسیان و شهرستان بندر لنگه، واز سمت مشرق به شهرستان بستک و از طرف مغرب به شهرستان مهر و شهرستان عسلویه محدود می‌گردد.اگر طرح جداسازی بخش‌هایی از استان هرمزگان و الحاق آن به استان فارس اجرائی شود این شهرستان تنها شهرستان استان فارس خواهد بود که به خلیج فارس دسترسی خواهد داشت.

وضعیت توپوگرافی 
شهرستان لامرد از جمله هموارترین مناطق استان فارس است، شهرستان لامرد، از چند رشته کوه موازی که جهت آنها از شمال غربی به سوی جنوب شرقی است تشکیل یافته و دشتهای هموار و نسبتاً پهناوری چون «علامرودشت»، «دشت مرکزی» که در میان رشته کوه‌های مذکور جای دارند نواحی هموار و مسکونی آن را تشکیل می‌دهند.

رشته کوه سادول 
رشته کوه سادول، واقع در جنوب، آن را از شهرستان «بندر گاوبندی» جدا می‌کند و کوه‌های «تخته سروه دیوانی»، «تنگ خور و هوا» آن را از شهرستان «لار» جدا می‌سازد و کوه‌های «ماده» و «هفتچین» مرز میان این شهرستان و شهرستان کنگان را تشکیل می‌دهند. کوه لنگه آسیایی با ارتفاع ۱۶۹۴ متر بلندترین کوه این شهرستان است و کوه‌های «تنگ خور» (۱۴۶۳ متر) و «علامرودشت» (۱۴۳۰ متر) نیز از دیگر کوه‌های بلند شهرستان لامرد به شمار می‌آیند و رودخانه‌های «بیرمی»، «مهران» و «گاوبندی» که خشکرودهایی بیش نیستند، رودهای این شهرستان را تشکیل می‌دهند. آب و هوای شهرستان لامرد بسیار گرم و خشک است. وجود یک رشته‌کوه بلند، شهرستان لامرد را به دو بخش و قسمت مجزا یکی دشت مرکزی (شامل قسمت اعظم بخش مرکزی، بخش اشکنان) و دیگری دشت علامرودشت (شامل قسمتی از بخش مرکزی و بخش علامرودشت) تقسیم نموده‌است.

آثار تاریخی 
سنگ چله گاه
این اثر تاریخی در شهرستان لامرد می‌باشد که در ابتدای ورودی روستای خالده در جهت شرقی ودر دامنه جنوبی کلات خالده قرار گرفته، به صورت سنگ بسیار بزرگی از دور قابل مشاهده می‌باشد. نام محلی این بنا سنگ چله گاه است. به نظر می‌رسد این سنگ بزرگ تکهای از همان کوه مشرف به آن است که بر اثر گذر زمان به دامنه آن سقوط کرده و تا به امروز همان‌جا مانده است. در پهلوی شرقی دو اتاقک کنده کاری شده و همچنین در قسمت بالای این سنگ دو حفره مستطیل شکل تراشیده شده به دست بشر می‌بینیم که در مورد کارکرد آنها نظرات متفاوتی موجود می‌باشد. نخست با توجه به شباهت آنها با استودانهای زردشتیان، این احتمال می‌رود که این حفره‌ها مربوط به همان دورانی باشد که مردمان زردشتی مردگان خود را برای جلوگیری از آلودگی خاک در محیط آزادی می‌گذاشتند و پس از مدتی که فقط استخوانهای مردگان باقی می‌ماند آنها را در این استودانها (استخوان دانها) قرار می‌دادند؛ و نظر دوم اینکه: با توجه به محل قرار گرفتن این سنگ در کنار راهی پر عبور و مرور این احتمال است که از این حفره‌ها برای ایجاد کمینگاه و رصد عابرین و کاروانهایی استفاده می‌شده که از این مسیر عبور میکردهاند.

بافت روستاهای آن طولی، در کنار محورهای ارتباطی اصلی به شهرستان شکل گرفته‌است و غالباً در دامنه کوه هستند. پوشش گیاهی این منطقه ضعیف بوده و اغلب کهور، گز، نخل و خارشتر می‌باشد.

تقسیمات کشوری 
شهرستان لامرد دارای چهار بخش زیر است:

بخش مرکزی دهستان حومه
دهستان سیگار
شهرها: لامرد

بخش اشکنان دهستان اشکنان
دهستان کال
شهرها: اشکنان، اهل

بخش چاه ورز   دهستان چاه ورز
دهستان شیخ عامر
شهرها: –

بخش علامرودشت  دهستان خیرگو
دهستان علامرودشت
شهرها: علامرودشت

علی اصغر هاشمی امام جمعه لامرد
سید محمود علوی وزیر وقت وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی
برجستگان سیاسی
سیدمحمود علوی (نماینده مجلس/نماینده خبرگان/وزیراطلاعات)
محمدعلی حیاتی (نماینده مجلس)
برجستگان فرهنگی و هنری[ویرایش]
محمدباقر محمودی علامرودشتی (محقق و مؤلف معارف اسلامی)
علی رفیعی علامرودشتی (محقق و نویسنده)
خلیل ذکاوت (شاعر)
احمد اکبرپور (نویسنده)
میلاد اکبرنژاد (نمایش نامه نویس و کارگردان تئاتر)
راه‌های ارتباطی 
راه‌های ارتباطی شهرستان لامرد با شهرستان‌های اطراف کشور عبارت‌اند از:

محور لامرد _ خنج: این مسیر به طول ۱۴۰ کیلومتر تا خنج می‌باشد، که ارتباط این شهرستان با شهرستان‌های شمالی فیروزآباد، لار، جهرم و مرکز استان میسر می‌سازد.
محور لامرد_ مُهر: این محور به طول ۴۵کیلومتر، لامرد را به شهرستان مُهر منتقل می‌سازد.
فرودگاه بین‌المللی: یکی از ایده‌آل‌ترین راه‌های ارتباط این شهرستان با سایر نقاط کشور و جهان وجود همین فرودگاه می‌باشد که علاوه بر پروازهای داخلی، پروازهای خارجی نیز در آن صورت می‌گیرد و در زمان وقوع حوادث بهترین وسیله کمک‌رسانی به آسیب‌دیدگان ناشی از حوادث طبیعی می‌باشد.
منابع 
پرش به بالا↑ «نتایج سرشماری سال ۱۳۹۵». مرکز آمار ایران.
پرش به بالا↑ «دیکشنری آنلاین آبادیس – معنی لامرد». بازبینی‌شده در ۲۰۱۷-۰۲-۲۱.
اقتداری لارستانی، احمد. لارستان کهن. تهران: شرکت انتشارات جهان معاصر، ۱۳۷۱.

 

دبیر ستاد اقامه نماز شهرستان

حجت الاسلام روح اله بلوری شماره تماس: ۰۹۱۷۷۰۶۸۷۶۶

true

true