×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۲۲ آذر - ۱۳۹۸  
true

شهرستان بوانات یکی از شهرستان‌های استان فارس ایران است. مرکز این شهرستان، شهر بوانات است. جمعیت این شهرستان بر پایه سرشماری سال ۱۳۹۵ برابر با ۵۰٬۴۱۸ تن بوده است.[۲]

تقسیمات کشوری

بخش مرکزیدهستان باغستان
دهستان سیمکان
شهرها: بوانات

بخش مزایجاندهستان مزایجان
دهستان سروستان
شهرها: مزایجان

بخش سرچهاندهستان باغ صفا
دهستان توجردی
دهستان سرچهان
شهرها: کره‌ای، حسامی

موقعیت جغرافیایی
شهرستان بوانات در شمال شرقی استان فارس و در فاصله ۲۴۰ کیلومتری شهر شیراز قرار دارد که مساحت آن ۲/۴۹۹۲ کیلومترمربع می‌باشد. از شمال به استان یزد و شهرستان آباده، از جنوب به شهرستانهای ارسنجان و نی ریز، از غرب به شهرستانهای خرم بید و شهرستان پاسارگاد و از سمت شرق به شهرستان خاتم از استان یزد منتهی می‌گردد.

ریشه نام بوانات
در مورد واژه بوانات دو وجه نام گذاری وجود دارد. یکی بون به معنی بهره‌است که بعدها با ات تازی جمع شده‌است و دیگری به معنی بوان (بهشت) است که به مکان سر سبز دلالت دارد.

جمعیت
جمعیت شهرستان ۴۸٬۴۱۶ نفر است که در قالب ۱۳٬۶۳۶ خانوار می‌باشد و میانگین بعد خانوار شهرستان برابر ۳٫۵۵ نفر است.«نتایج سرشماری ۱۳۹۰» (اکسل). درگاه ملی آمار. بایگانی‌شده ازنسخهٔ اصلی در ۲۱ آبان ۱۳۹۲. ۲۰٪ جمعیت شهرستان شهرنشین و ۸۰٪ آن روستانشین اند. ۳۴٪ جمعیت شهرستان را فعالان اقتصادی تشکیل داده و نرخ بیکاری در این شهرستان ۱۴٪ است و حدود ۸۰٪ جمعیت شهرستان باسواد هستند [نیازمند منبع]. بوانات دارای سه بخش مرکزی، مزایجان و سرچهان است که شامل دهستانهای باغستان، سروستان، مزایجان، توجردی، باغ صفا، سیمکانو سرچهان است و در کل دارای ۱۱۰ روستا است. جمعیت شهرستان بوانات طبق سرشماری سال ۱۳۸۵، برابر با ۴۴٫۰۶۹ نفر بوده‌است [۳] .

زبان اکثریت قریب به اتفاق مردم شهرستان بوانات فارسی است و لغات و اصطلاحات فراوانی در ان استعمال می‌شود که حاکی از اصالت این زبان است. معدود روستاهای کوچکی (چنار سوخته، لقمان‌چشمه، دفر، بنک و چنار زاهدان) به زبان عربی و روستای کوپان به زبان ترکی هم صحبت می‌کنند. اما زبان اصلی کاربردی آنان فارسی است.[۴]

جاهای دیدنی
امامزاده بی بی مزایجان
دشت شیر مزایجان
امامزاده شاهزاده علی اکبر جیان
مسجد جامع سوریان
پل آجری سوریان
چهل چشمه
قنات نیم افراز
امامزاده شاهزاده ابوالقاسم
آبشار روستای منج
غار و کوه دیدنی کان گوهر به طول ۴۰۰ متر
امامزاده شاه میرحمزه
تفریح‌گاه محمد حنفیه
کاروانسرای برده شیراز

منابع
پرش به بالا↑ «لیست تقسیمات کشوری – شهرستان». وزارت کشور. بازبینی‌شده در ۳ اردیبهشت ۱۳۹۴.
پرش به بالا↑ «نتایج سرشماری سال ۱۳۹۵». مرکز آمار ایران.
پرش به بالا↑ «نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۸۵، جمعیت تا سطح آبادی بر حسب سواد». وب‌گاه رسمی مرکز آمار ایران. بازبینی‌شده در آبان ۱۳۹۰.
پرش به بالا↑ شبکه درمان و بهداشت شهرستان بوانات. ۴

 

دبیرستاداقامه نماز شهرستان جناب آقای کریم مهری 

شماره تلفن همراه : ۰۹۱۷۱۵۳۱۷۵۰

true

true