×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۲۲ آذر - ۱۳۹۸  
true
false

 

به گزارش ایرنا،‌ حجت الاسلام سقاچی قائم مقام ستاد اقامه نماز در استان فارس است که قریب به ۲۵ سال در رادیو فارس با عنوان کارشناس مذهبی در برنامه پرسش و پاسخ احکام و مسائل فقهی به سوالات مردم درباره احکام پاسخ می‌گوید و برنامه‌اش یکی از پرشنونده‌ترین برنامه‌های صدای فارس است.
از حجت‌الاسلام سقاچی درباره این حضور ربع ‌قرنی در رادیو و چگونگی دوام آن طی این سال‌ها پرسیدیم و وی با تاکید بر اینکه اگر چیزی برای خدا شروع شود، خودش به ادامه آن کمک می کند، گفت: در این قریب به ۲۵سالی که در رادیو هستم دو اصل، اساس کار بوده؛ اول اینکه مردم کاری ندارند چه کسی مساله می‌گوید و دوم اینکه احکام نیاز مردم است و چیزی نیست که بگوییم امروز مردم به آن نیاز دارند و سال دیگر این نیاز را ندارد.
وی افزود: آدمی به دنبال برخی چیزها که ضروری انسان نیست نمی رود مگر در مواقع خاص اما احکام جزو ضروریات است و بایدها و نبایدهای زندگی است.
حجت‌الاسلام سقاچی گفت: احکام در همه مسائل جاری است و منشور دینی ما که قرآن است برگرفته از بایدها و نبایدهاست. احکام یا واجب است یا حرام یا مستحب است یا مباح و یا مکروه و مراجع عظام تقلید برای استخراج آن‌ها بسیار زحمت می‌کشند.
او ادامه داد: وقتی به سن ۶۰ سالگی می‌رسیم می‌گوییم بازنشسته‌ ایم اما مراجع تقلید وقتی به ۶۰ سالگی می‌رسند تازه اول کارند و تازه شده‌اند مرجع تقلید.

** رمز محبوبیت
این خطیب دینی با اشاره به اینکه محبوبیت وی در میان مردم برکتی است که از مساله‌گویی و احکام حاصل شده است، ابراز داشت: ‘ما خودمان را سیاست زده نمی‌کنیم. برخی افراد ۶ ماه یا نهایتا یک سال به صدا و سیما آمدند، اگر راستی بودند، با راستی ها آمدند و اگر چپی بودند، با چپی ها رفتند؛ اما ما نه کاری به راست داریم و نه چپ. ما کار آخوندی مان را انجام می‌دهیم.’
وی ادامه داد: پس از سه سال طرح مسائل مربوط به نماز در رادیو، قصد قربت کردم و پیشنهاد برگزاری برنامه پرسش و پاسخ احکام را به تهیه‌کننده برنامه دادم و او نیز موافقت کرد؛ اما چون در مساله وارد نبودم درخواست کردم فرد دیگری این مسئولیت را بر عهده بگیرد که از همان ابتدا مخالفت شد.
حجت‌الاسلام سقاچی با بیان اینکه در آن زمان برای پذیرش این برنامه بر سر دوراهی مانده بودم، افزود: قرار شد برای امتحان یک هفته برنامه را اجرا کنیم و بعد درصورت موفقیت، کار را ادامه دهیم، دقیقا در نخستین روز برنامه فردی با برنامه تماس گرفت و گفت مقلد رهبر معظم انقلاب است و رهبری رساله ندارد، چاره کار چیست.
این روحانی در این برنامه به معرفی مراکز فروش استفتائات هبری پرداخت، به گونه ای که به وی خبر رسید مردم دو هزار جلد کتاب استفتائات رهبری را در مدت یک هفته از کتابخانه های شهید مطهری، حرم شاهچراغ (ع)، هفت کتابفروشی سطح شهر و نیز ستاد اقامه نماز سراسر استان خریداری کردند.
او در این باره افزود: من برکت این ۲۵ سال فعالیت را در همین می‌دانم و به آن ایمان دارم و معتقدم اگر آدمی همراه با ولی فقیه و رهبر باشد، محفوظ است، اگر آدمی به دنبال عزت است باید پشت سر ولی فقیه حرکت کند و علت اساسی که برنامه ما هم گل کرده، همین است.

** نذر و خمس پربحث ترین مسائل
حجت‌الاسلام سقاچی پربسامدترین پرسش در حوزه احکام را مربوط به دو چیز دانست: نذر و خمس.
وی گفت: گاه خودمان از اینکه اینقدر مردم در این باره سوال می‌پرسند خسته می‌شویم اما مردم قسم می‌دهند که سوالشان پخش شود.
این خطیب دینی با بیان اینکه در روز بیش از ۲۰۰ مساله را تلفنی پاسخ می‌دهد، اظهار داشت: هر شب از ساعت ۲۱ تا ۲۳به سوالات مردم به ‌صورت شخصی پاسخ می‌دهم و آنقدر تماس‌ها زیاد است که حتی فرصت چای خوردن هم پیدا نمی‌کنم.
او با اشاره به اینکه گاه مردم در ساعات پس از نیمه شب هم برای پرسیدن مسائل شرعی و احکام تماس می‌گیرند، عنوان کرد: گاهی ساعت ۳ نصف شب زنگ می‌زنند، بیدار می‌شوم و جواب می دهم؛ می‌گویم حتما نیاز دارند، گاه فردی می‌خواهد روزه بگیرد یا مشکلی دارد و فکر می‌کند فقط من درست جواب می‌دهم به همین دلیل همیشه در دسترس هستم.
حجت‌ الاسلام سقاچی با یادآوری چند خاطره درباره میزان اعتماد مردم به نوع پاسخگویی وی به احکام گفت: این خاصیت رسانه است که مردم گمان می‌کنند هر چه ما بگوییم درست است؛‌ وگرنه چنین نیست؛ اما چون ما را در رسانه می‌شناسند، ناگزیر از این اتفاق‌ها می‌افتد.
وی ادامه داد: البته من هم بسیار‌ سعی می‌کنم آنچه در حکم است و مراجع گفته اند را بگویم و خودم چیزی به آن اضافه نمی‌کنم.
حجت‌الاسلام سقاچی در پاسخ به اینکه چگونه همه مسائل را از همه مراجع در خاطر دارد، بیان کرد: قریب به ۲۵ سال است که کارم مساله گفتن است و حتی در اتومبیلم هم رساله عملیه دارم. در خانه ام نیز افزون بر۴۰ رساله دارم و هر وقت بیکار می‌شوم، مساله می‌خوانم، به طوری که هر مساله‌ای بپرسند می‌توانم پاسخ ۱۰ مرجع را درباره آن بگویم.
وی افزود: این‌ها همه از لطف خدا و اهل بیت (ع) است. گاه برخی علمای شهر زنگ می‌زنند و پرسشی درباره مسائل دینی مطرح می‌کنند و من خجالت می‌کشم جواب دهم اما می‌گویند شما این کار را بلدید مانند کسی که سال‌هاست دوخت و دوز می‌کند، چشم را هم ببندد، می داند کجا را باید کوک بزند.

** اگر مردم احکام را بدانند خطا نمی‌کنند
این روحانی دانستن احکام را از ارکان اساسی زندگی عنوان و بیان کرد: معتقدم اگر مردم احکام را یاد بگیرند کسی خطا نمی‌کند. اختلافات خانوادگی از این رو است که مردم حکم را نمی دانند و احکام زناشویی را بلد نیستند. زن نمی داند وظیفه اش چیست و متقابلاً مردم هم نمی داند و دعوا درست از همین جا ‌آغاز می‌شود.
او ادامه داد: در کار هم همین است، در مسائل مربوط به خرید و فروش و هر آنچه به زندگی روزمره مربوط است، چون احکام را نمی‌دانیم به بیراهه می‌رویم و از همین رو است که باید احکام را برای همه ارکان زندگی بدانیم و به کار ببندیم.
حجت الاسلام سقاچی افزون بر این، مولف کتاب‌هایی در زمینه‌های مذهبی همچون احکام نماز (ویژه بیماران، پزشکان و پرستاران)، عبرت‌های تاریخ، عشق انتخابی: نماز در آثار شهید دستغیب،‌ گوهرهای پراکنده و هدیه الهی نیز هست.

true
true
true
true
  1. عبدالله

    با سلام و خسته نباشید
    ان شاءالله جای خود را به جوان تر ها بدهند
    راستی در این مدت چند طلبه جوان برای این کار آمادهع کرده اند/؟

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

*


true