×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲۹ بهمن - ۱۳۹۷  
true
false

آیت الله مشکینی که در جلسات مخفیانه که پخش ابلاغ اوامر و سخنان امام مورد بررسی قرار می گرفت شرکت می کردند، به سه سال تبعید محکوم شدند.

ایشان در زندگی نامه خود می نویسد: در زمان صدور حکم به لحاظ تعطیلی تابستان چند صباحی زادگاه اصلی ام مشگین شهر سفر کرده و در خانه پدری در روستای خود به دیدار ارحام نائل آمدم اما طولی نکشید که از سوی ماموران امنیتی بازداشت و به ساواک قم تحویل داده شدم، از آن جا چند ساعتی مرا به شهربانی بردند و پس از سوالاتی برگه رسمی تبعید را ابلاغ و به سوی ماهان کرمان روانه ام کردند.

با وجود تمام فشارها و مراقبت ها  نماز جمعه را اقامه می کردند

آیت الله مشکینی مدت یک سال در آنجا تحت مراقبت بود و با وجود تمام فشارها و مراقبت ها در آنجا نماز جمعه را اقامه می کردند، بعد از مدتی اجتماع پیرامون ایشان افزایش یافت و ساواک کرمان گزارشی را تهیه و به مرکز کشور فرستاد، بعد از گذشت چند روز توسط پاسگاه احضار و به کرمان فرستاده و از آن جا به گلپایگان تبعید شدند در حالی که خانواده اش همچنان در ماهان کرمان بود.

در گلپایگان مراقبت ها و فشارها بر روی آیت الله مشکینی افزایش یافت و وی نتوانست حتی نماز جماعت خویش را برگزار کند اما با این موج فشارها نیز آیت الله مشکینی برای معلمان و دبیران تفسیر قرآن را شروع کرده بود، آن چه مورد توجه است این است که با تمام فشارهایی که قبل از انقلاب بر روی آیت الله مشکینی بود وی همیشه عاشقانه در جهت تحصیل علم و تدریسحرکت می نمود, آنچنان که مولای متقیان حضرت علی (ع) می فرمایند:ذکات علم,نشر آن است.

مرحوم حجت الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی زمانی که آیت الله مشکینی در گلپایگان در تبعید به سر می برد با ایشان مراوده داشت و احوالشان را جویا بودیک سال پس از حضور در گلپایگان به ناگاه ایشان را به کاشمر منتقل کردند و در شهر کاشمر بیش از گذشته,فشارها بر روی وی افزایش یافت .

آیت الله علی اکبر فیض مشکینی در خاطرات خود می نویسد:یک سال دوباره محکوم به تغییر محل شدم و به صورت ناگهانی مرا به شهرستان کاشمر منتقل کردند و یک سال هم در آنجا تحت مراقبت شدیدتر از پیش قرار گرفتم.این بار در هر مسجدی که چند روز شروع به نماز می کردم,به سراغم آمده نمازم را تعطیل می کردند و حتی در گوشه مدرسه ای که توقف داشتم.

اجازه نماز جماعت نمی دادند و در تاریکی نماز جماعت می خواندیم

اجازه نماز جماعت ندادند و در تاریکی نماز جماعت می خواندیم و چندین بار رئیس شهربانی مرا تهدید کرد که عاقبت کار تو و خیم خواهد بود.ما هم حرفش را از گوشی به گوش دیگر تحویل داده مشغول کار بودیم واگر چنان چه مورد عنایت برخی از علمای آن جا قرار نگرفتم,مشمول محبت و الطاف خالصانه طلاب محترم و مردم شریف آن سامان شدم و در تمام این دوران زمینه قیام را در روحیه مردم به واسطه اظهار محبتی که از آنها نسبت به یک طلبه قم صادر می شد,امیدوار کننده می دیدم و سرانجام پس از تمام شدن مدت تبعیدی,رسما در میدان مبارزه وارد شدم و تا زمان پیروزی انقلاب با سایر رزمندگان راه اسلام علیه کفر در حد قدرت خویش شرکت کردیم,تا آنگاه که الطاف حق شامل حال ایرانیان شد و رهبری پیامبر گونه امام امت آنها را از ذلت و اسارت ابر قدرتها نجات داد و انقلاب اسلامی پیروز شد.

آیت الله مشکینی دردهه ۱۳۴۰ از موسسین مدرسه حقانی بود و دروس اخلاق و مکاسب را در آنجا تدریس می کرد. وی در آن دوران رسائل و مکاسب مرتضی انصاری را خلاصه کرد و با سبک وسیاق متفاوت با سایر مدارس حوزه علمیه در اختیار طلاب آن مدرسه قرار داد.

وی از سال ۱۳۶۱ تا پایان عمر پر برکت خود رئیس مجلس خبرگان رهبری و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی امام جمعه دائم قم نیز بودند.

true
برچسب ها :
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

*


true